Susie Orbach- Vampir Kazanova

 

AYRINTI YAYINLARI

 

ImageFreudcu klişelerin zihnimize kazıdığı terapist resmi hâlâ tam olarak silinmiş değil.
Terapisti insan psişesinin en derin kuytularına girip çıkan, ama bu karmaşık ve çalkantılı süreci adeta insanüstü bir mesafeden izlemeyi başaran "nesnel" bir şifacı -çoğunlukla bir erkek-olarak hayal ediyoruz. Tecrübeli psikoterapist Susie Orbach, terapi sürecini genellikle yapılageldiği gibi hastanın değil de, ilişkinin daha dokunulmaz ucundaki terapistin deneyimi üzerinden anlamaya ve anlatmaya çalıştığı bu kitapla, bu özel yakınlık ilişkisini kurgusallaştırma denemelerine yeni ve değerli bir boyut armağan ediyor.

Orbach'ın terapi öyküleri, kendi klinik gözlemlerinden derleyerek yarattığı altı hayali karakterle gene hayali bir terapist arasında geçiyor. İnsani kaygıların büyük bölümüne kaynaklık eden yakınlık sorunlarının terapi ilişkisinde de can alıcı bir rol oynadığını açık yüreklilikle ortaya koyan bu öyküler, sıradan insanların sıradan sorunlarına odaklanıyor: Ağına düşürdüğü kadınları duygusal olarak yağmalamaktan kendini alamayan, ama penisinin beklenmedik başkaldırısı üzerine çareyi terapide arayan Adam; hayatta kalma yöntemi olarak seçtiği yalan ve aldatma çemberini kıramamanın acısını çeken Belle; aralarındaki bağlılık ilişkisinin gücü ve derinliğiyle başa çıkmakta zorlanan Carol ve Maria çifti gibi.

Vampir Kazanova. terapist imgesini uzun zamandır kuşatan klişelere meydan okuyarak terapist-hasta ilişkisine daha eşitlikçi bir bakış getiriyor. Sağaltıcı psikoterapinin geleceği açısından umut verici, insan psişesini biraz daha derinden kavramak isteyenler için değerli bir çalışma.

Orbach'ın bu şık kitabı, terapistlerin hastalarıyla günbegün yürüttükten çalışmalarda neler hissettiği üzerine... Bu kitapla bir bedeni ve arzuları olan, nefes alan, terleyen, etten kemikten bir terapist var.
Darian Leader, Observer

Orbach, psikoterapi sürecinin risklerini, heyecanlarını ve duygusal hakikatlerini çok güçlü bir şekilde yakalıyor... Zekice ve dürüstçe.
Anthony Clare, Literary Review 

Satın almak için lütfen tıklayınız.


© 2018 Psiko-Alan.com, izinsiz kopyalanması yasaktır.