Yükleniyor Etkinlikler
Bu etkinlik geçti.

Değerli Liste Üyeleri,

Psikanaliz Araştırmaları Derneğinin düzenlediği Teorik Dersler 4 sömestrden oluşmaktadır.

Teorik derslerin 2. Sömestrı olan Lacancı Psikanalizin Temel Kavramları dersleri 4 Şubat 2019‘da başlayacaktır..

Bu sömestrın derslerine katılmak isteyenler için ders programı, başvuru koşulları gibi detaylar aşağıdadır.

Teorik Derslerin herhangi bir sömestrına katılmak için 1. Sömestrı almış olmak zorunlu değildir.

İyi günler,

PAD

 

LACANCI PSİKANALİZ TEORİK DERSLERİ

PSİKANALİZ ARAŞTIRMALARI DERNEĞİ

4 Sömestr 2018-2020

Psikanaliz Araştırmaları Derneği (PAD) tarafından düzenlenen psikanaliz dersleri dört sömestrdan oluşmakta ve iki yılı kapsamaktadır. Bu derslere katılan kişiler derslerin sonunda Freudcu ve Lacancı psikanaliz konusunda belirli bir temel fikre sahip olacaklardır.. Bu dersler teorik bir içeriğe sahiptir.

Dersler IF-EPFCL (Internationale des Forums – École de Psychanalyse des Forums du Champ Lacanien) üyesi Özgür Öğütcen, Ceren Korulsan ve Oğuzhan Nacak tarafından verilecektir.

  1. SÖMESTR: Lacancı Psikanalizin Temel Kavramları

 

Lacancı Psikanalizin Temel Kavramları, Psikanaliz Araştırmaları Derneği’nin iki yıl boyunca süren ders programının ikinci basamağını oluşturmaktadır.

Bu derslerin temel amacı katılımcıları Lacan’ın Freud’a dönüşüyle birlikte ortaya koyduğu Lacancı psikanalitik kavramlarla tanıştırmaktır: özne, öteki/Öteki, arzu, jouissance, fantazm, ayna evresi, imgesel/simgesel/gerçek, objet petit a, vb. Derslerin sonunda katılımcıların temel Lacancı psikanalitik kavramlar üzerine belirli bir kavrayışa sahip olmaları amaçlanmaktadır. 4 Şubat 2019 Pazartesi günü başlayacak olan bu ders serisi, her hafta Pazartesi günü saat 20.30-22.00 arasında gerçekleştirilecektir.

1 Haziran 2019 Pazar günü ders programına EPFCL (École de Psychanalyse des Forums du Champ Lacanien) kurucu üyelerinden Anita Izcovich ve Luis Izcovich, histeri ve obsesyon üzerine tüm gün sürecek bir çalışmayla, katılacaklardır.

Mart 2018 ve Nisan 2018 aylarında katılımcılarla iki Perşembe günü Lacan Metinleri Okumaları düzenlenecektir. Bu okuma çalışmasında katılımcılar sunum yapacaktır. Bu okuma çalışmasının amacı katılımcıların Lacan’ın metinlerini derinlemesine ele almalarını sağlamaktır.

Pazartesi ve Perşembe toplantıları 20.30-22.00 saatleri arasında Psikanaliz Araştırmaları Derneği toplantı salonunda olacaktır (Adres: Asmalı Mescit Mah. Asmalı Mescit Cad. Asmalı Mescit Apt. No:23 D:21 Beyoğlu/İstanbul).

Bu sömestrin okuma listesi, dönem başlamadan derneğin resmi internet sitesi üzerinden duyurulacaktır. Linki için: http://psikanalizarastirmalari.com/lacanci-psikanaliz-teorik-dersleri/

Lacancı Psikanalizin Temel KavramlarıÖzgür ÖğütcenCeren KorulsanOğuzhan Nacak
4 Şubat 2019Lacan’ın Freud’a dönüşü ne demek?  
11 Şubat 2019 Arzu nedir? 
18 Şubat 2019  Lacan’ın ayna evresi kavramı
25 Şubat 2019Lacan’ın üç düzeni: İmgesel, Simgesel, Gerçek  
4 Mart 2019 Özne ve Öteki 
11 Mart 2019  Konuşanvarlık/parlêtre
18 Mart 2019Psikozda arzu  
25 Mart 2019 Nevrozda arzu 
1 Nisan 2019  Psikanalizde semptom ne demektir?
8 Nisan 2019Psikozda fantazm  
15 Nisan 2019 Nevrozda fantazm 
22 Nisan 2019  Jouissance
29 Nisan 2019Klinik yapılar  
6 Mayıs 2019 Objet petit a 
13 Mayıs 2019  Yabancılaşma/ayrılma
1 Haziran Yaz SemineriLacancı Psikanalizde Histerik ve Obsesyonelin Kliniği

Konuşmacılar: Anita Izcovich ve Luis Izcovich

 

BAŞVURU KOŞULLARI

 

  • Programa kabul için kişilerin [email protected] kendilerini, mesleki durumlarını (eğitim, mezun olunan okullar, katıldıkları eğitimler, vb.) ve motivasyonlarını anlatan bir e-mail göndermeleri gerekmektedir. Bu e-mail en geç bir hafta içinde yanıtlanarak katılımcı adayına bir yüz yüze görüşme randevusu verilecektir. Görüşmeden sonra katılımcı adayına programa kabul edilip edilmediği bir hafta içinde e-mail yoluyla bildirilecektir. Her sömestr için ayrı ayrı kayıt yapılacaktır.

 

  • Her bir sömestr ücretinin tamamının program başlamadan önce aşağıda bilgileri bulunan hesaba yatırılması gerekmektedir.

 

Hesap Adı: Psikanaliz Araştırmaları Derneği – İş Bankası

Iban no: TR55 0006 4000 0011 0351 4239 08

 

  • Program ücreti her bir sömestr için ayrı ayrı yatırılır ve her bir sömestrın ücreti 1000 TL’dir (Lisans ve yüksek lisans öğrencileri için ücret 800 TL’dir).

 

  • Toplantıların yapılacağı dernek adres bilgisi şu şekildedir: Asmalı Mescit Mah. Asmalı Mescit Cad. Asmalı Mescit Apt. No:23 D:21 Beyoğlu/İstanbul

 

Paylaş:
Paylaş: