Encore Yayınlarından Yeni Bir Kitap…..

HEINZ KOHUT ve KENDİLİK PSİKOLOJİSİ

Allen M. Siegel

“Heinz Kohut’un çalışmaları klasik Freudyen psikanalitik kuramdan önemli bir farklılaşmayı temsil eder. Amerika’da Kendilik Psikolojisi hareketi kurucularından olan Kohut’un kuramı insanları tedaviye getiren narsisizm ve narsisistik kırılganlıklar konusunda onun benzersiz kavrayışına dayanmaktadır. Bu kitapta Allen Siegel, Kohut’un okuması ve anlaması oldukça zorlayıcı olan tüm külliyatını son derece yalın, anlaşılır bir şekilde hem alanın profesyonellerine hem de bu konuda meraklı okuyucuya incelik ve titizlikle kavratıyor. Ayrıca, kuramın psikoterapi ve psikanalizdeki uygulanabilirliğini göstermek açısından kendi klinik pratiğinden örnekler veriyor.” (kitap arka sayfa)

“Heinz Kohut psikolojik yaşamın oksijeninin olumlayıcı, destekleyici
ve onaylayıcı bir çevrede bulunduğunu ve böyle bir atmosfere
olan gereksinimin doğumdan ölene kadar var olduğunu ileri sürer.”

“Bu çeviri ve Türkiye’de Psikanalitik Kendilik Psikolojisi’nin şu anda devam eden çalışması ve uygulaması, birçok insanın sevgi dolu çabalarının bir sonucudur. Dostluğunuz, yetkinliğiniz ve zihnimi besleyen devam eden zorluklarınız için hepinize minnettarım. Kohut’un 1981’deki son sunumunun kapanış anlarında söylediği gibi: “Kendilik Psikolojisi için iyi bir gelecek umalım.”
Minnetle,
Allen Siegel

Kitabın yazarı Allen Siegel kırk beş yılı aşkın zamandır Psikanalitik Kendilik Psikolojisi üzerinde çalışmış, kuramı õğretmek ve uygulanışına destek olmak üzere Türkiye dahil dünyanın dört bir yanında eğitimler vermiş ve vermeye devam etmektedir.  Halen psikiyatrist ve psikanalist olarak Şikago’da çalışmaktadır.

Anadolu Psikanalitik Psikoterapiler Derneği üyeleri Zeynep Atbaşoğlu, Burçin Cihan, Yavuz Erten, Benek İşmen, Şaziye Kazezoğlu, Hande Kılınç Kunt, Sibel Mercan, Serin Öget Meskill, R. Neslihan Rugancı, Alper Şahin, Nilgün Taşkıntuna ve Deniz Yılmaz Zambak’ın katkılarıyla hazırlanan kitabın çevirisi Psikanalitik Kendilik Psikolojisinin Türkiye’de yaygınlaşmasında ve kitabın çevirisinde çok emeği olan büyük kaybımız Serin Öget Meskill’e adanmıştır.