OKB’de ERP’nin Uygulanması

Obsesif Kompulsif Bozuklukta ERP

(Maruz Bırakarak Tepki Önleme)’nin Uygulanması Workshop

Dr. Emel Stroup, ABPP, ACT

(Academy Of Cognitive Therapy Eğitmeni)

2 – 3 Mart 2019 (12 saat)

 *** “CBT içinde kullanılan bir teknik olan ERP’nin  OKB tedavisindeki etkililiği  klinik olarak kanıtlanmıştır.”

**ÖNEMLİ ÖNKOŞUL: Bu workshopa sadece (bu sene veya bundan önceki senelerde) ”OKB workshopunu” alanlar katılabilirler.

 WORKSHOP HEDEFLERİ

 ·  Kognitif Terapi (KT)’de ERP’nin Obsesif Kompulsif Bozukluk’taki (OKB) genel formülasyonunu anlama,

 ·  Hastayla işbirliği ve ittifak içerisinde tedavi planı oluşturma ve geliştirme,

 ·  OKB tedavisinde ERP tekniklerini (vivo exposure ve imaginal exposure vb.) öğrenme ve uygulama,

 ·  Tedavinin etkililiğini sürdürmeyi ve terminasyon sonrasında devamını sağlamayı öğrenme,

 ·  Tedaviyi uygulama sürecindeki engeller ve tedaviyi bırakmaya yol açan sebepleri öğrenme

**Workshop sürecinde öğrenilen bilgi ve teknikler videolar ve role playlerle pekiştirilecektir.

ÖNKOŞUL: Psikologlar, Psikiyatristler, Psikiyatri Hemşireleri, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık mezunları

Dr. Stroup’un düzenlediği bu workshoplar, içerik bakımından Academy of Cognitive Therapy (ACT) sertifika programına birebir uyumludur. Bu workshoplar, Academy of Cognitive Therapy (ACT) sertifika programına hazırlık sürecine destek olmaktadır. ACT`nin belirlediği koşullar için; www.academyofct.org sayfasını ziyaret ediniz. http://goo.gl/SUcq9u

Workshopa katılmak için:

* 26 Şubat 2019 (son kayıt günü) tarihine kadar www.cbtistanbul.com web sitesine girerek workshoplar bölümünden başvuru formunu doldurduktan sonra kayıt ve ödeme bilgileri için Neo İletişim – Nur Erdamar Kasar’a 0532 785 98 05 numaralı telefondan veya [email protected] /[email protected] adreslerinden ulaşarak ödeme talimatını alabilirsiniz.

*Ödeme yapmadan önce kontenjan durumu ile  ilgili telefondan bilgi alabilirsiniz.

*er kontenjan dolmuş ise bir sonraki workshop için veya bu workshopun yedek listesinde olmak için isminizi, e-mail adresinizi ve size ulaşabileceğimiz numaraları verebilirsiniz.

İptal durumunda:

*Ödeme yapıldıktan sonra yapılan iptallerin mail yoluyla [email protected] veya [email protected] adresine bildirilmesinin ardından eğitim bedelinin %50 si workshop sonrası katılımcıya iade edilecektir.

** 22 Şubat 2019 tarihinden sonra yapılan iptallerde geri ödeme yapılmayacaktır.

ÜCRET: 890  TL + KDV =  1.050 TL

Eğitim Saati: Cumartesi: 10:00 – 17:00 / Pazar: 10:00 – 17:00 

Eğitim Yeri: Elite World Hotel, Talimhane – Taksim – İST

(Eğitim yeri değişikliği gündeme geldiğinde katılımcılara önceden bilgi verilecektir.) 

**  Her workshop sonunda katılımcılara   CBTİSTANBUL tarafından”Katılım Belgesi” verilecektir.

** Tüm workshop saatlerini eksiksiz tamamlayan katılımcılara CBTİSTANBUL tarafından ”Beck Yönelimli Kognitif Terapi Workshop Sertifikası” verilecektir.

** Bu workshop sertifikasını alıp Kognitif Terapi alanında kendini geliştirmek isteyen klinisyenler, diledikleri takdirde “Beck Yönelimli Kognitif Terapi Süpervizyon Sertifika Programı”na başvurabilirler.

 Dr. Emel Stroup, Amerikan Profesyonel Psikoloji Kurulu tarafından (American Board of Professional Psychology, ABPP) belgeli klinik psikologdur. Prestijli bir kuruluş olan Academy of Cognitive Therapy (ACT)’nin Fellow üyesidir ve CBT Trainer/Consultant olarak sertifiye edilmiştir.  http://goo.gl/cb8hLt

Bunun yanında ACT’nin uluslararası değerlendirme komitesinde de yer almaktadır. Kaliforniya Psikoloji Kurulu (California of Board of Psychology)’nun ön koşullarını tamamlayarak lisans almaya hak kazanmıştır. 2013 yılında yayınlanmış olan DSM-5 Tanı Ölçütleri El Kitabı’nın dünya çapında test edilmesi projesinde tanı ve teşhise yönelik alan çalışmaları yapan klinisyenlerden biridir. Aynı zamanda European Federation of Psychologists’ Associations (EFPA) Psikoterapi Uzmanı olan Dr. Stroup, Klinik Psikoloji doktorasını Alliant International Üniversitesi`nde tamamlamıştır. CBTiSTANBUL bünyesinde klinik psikoloji ve Kognitif Terapi alanında süpervizyon, workshop, seminer ve konsültasyon vermektedir. Ayrıca, Okan Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı’nda ve Doktora Programı’nda öğretim üyeliği yapmıştır.

Dr. Stroup ve Kognitif Terapi hakkında daha geniş bilgi ve başvuru için; www.cbtistanbul.com

Facebook, Twitter, Instagram ve Youtube sayfamızdan bizi takip edebilirsiniz. Kognitif Terapi hakkında gelişmelerden haberdar olmak için kognitif_terapi-subscribe @yahoogroups.com adresine kısaca kendinizi tanıtan bir mail göndererek üye olabilirsiniz.

Detaylı bilgi & başvuru için: www.cbtistanbul.com

Facebook : https://goo.gl/6RKi9H

Kognitif terapi Facebook Grup : https://goo.gl/Txafso

Twitter : https://twitter.com/?lang=en

Instagram : https://goo.gl/i5gAwT
Youtube :  https://goo.gl/HnjzcK

ERP Hakkında;

OKB tedavisinde ERP’nin çok etkili bir tedavi olduğundan bahseden bir çok araştırma bulunmaktadır. Fakat ERP tedavisinin hangi sıklıkla yapılması gerektiği veya yoğun olarak haftada iki kez yapılan ERP tedavilerinin etkileri ile ilgili bilgi edinmek isterseniz aşağıdaki makaleye göz atabilirsiniz.

Makalenin Türkçe Özeti:

ERP OKB’de en etkili tedavi olmasına rağmen, yoğun tedavi planı genellikle birçok ortama uygun değildir. Aşağıdaki çalışmada, haftada iki kez uygulanan ERP programının, yoğun olarak uygulanan ERP’nin etkililiğini azaltıp azaltmadığı incelenmiştir. Araştırmada, 40 OKB hastasından 20’si 3 hafta boyunca her gün, diğer 20’si de 8 haftadan fazla bir sürede haftada iki kez 15 ERP seansına katılmıştır. Araştırma sonuçları iki programın da etkili olduğunu göstermiştir. Tedavi sonrasında, yoğun tedavi alan grubun daha çok iyileşme gösterdiği görülmüştür. Takip seanslarında ise, iki grup arasında bir fark bulunamamıştır. Yoğun tedavi programında nükse rastlanırken, haftada iki kez yapılan programda nükse rastlanmamıştır.

Referans:

Abramowitz, J. S., Foa, E. B., & Franklin, M. E. (2003). Exposure and ritual prevention for obsessive-compulsive disorder: Effects of intensive versus twice-weekly sessions. Journal of Consulting and Clinical Psychology, 71, 394-398. 

Makalenin tamamına aşağıdaki linki kullanarak ulaşabilirsiniz..

https://www.researchgate.net/profile/Jonathan_Abramowitz/publication/10801614_Exposure_and_ritual_prevention_for_obsessive-compulsive_disorder_effects_of_intensive_versus_twice-weekly_sessions/links/0fcfd50b6517c94961000000.pdf

Saygılarımla, 
Psk. Ayşe Nur Çobanoğlu

Tarih

02 - 03 Mar 2019
Expired!

Zaman

Bütün Gün
Kategori