Varoluş Analizi ve Logoterapi Eğitimi

Değerli Liste Üyeleri,

Yeni dönem tarihleri belirlenen Logoterapi Eğitimi’mizin birinci aşaması 2019 Şubat ayında gerçekleşecektir ve Mayıs ayında yurtdışından gelecek hocalarımızın Uygulayıcı Eğitimi, Logoterapiyi bilmek ve uygulamak isteyen meslektaşlarımız için gerçekleştirilecektir.
Logoterapi Nedir?
Psikoloji ve felsefenin bir yaklaşımı olan Logoterapi  (Yunanca “logos” “anlam”) psikiyatrist, Nörolog Dr. Viktor Frankl (1905-1997) tarafından oluşturulmuştur. Kendisi II. Dünya Savaşında toplama kamplarından kurtulmuştur. Yaklaşımı “Psikolojinin 3. Viyana okulu “ olarak adlandırılarak,  Freudyen Psikanaliz yaklaşımından ve Adler’in Bireysel Psikoloji yaklaşımından ayırt edilmektedir. İntihara meyilli hastalarla yaptığı başarılı çalışmalarıyla ve sonradan 4 farklı toplama kampındaki kişisel deneyimleriyle, Frankl, insanların en acımasız şartlarda bile, ilk ve en önemli amaçlarının anlamdan oluşan bir hayat yaşamayı istediklerini bulmuştur. Anlam tek başına da olsa, yaşama isteğini motive etmektedir.

Bu zamana kadar yapılan birçok araştırma, hayatta anlam ve amaç bulmanın iyileştirici gerekliliğini kanıtlamıştır. Anlam aramanın merkez olduğu yapılandırılmış bir sistem olan Logoterapi psikolojide ki tek varoluşçu yaklaşımdır. Bütünsel bir yaklaşımla Logoterapi, stres, depresyon, travma, kronik ve ölümcül hastalıklar, bağımlılıklar, keder gibi bir çok konuda etkililiği kanıtlanmış bir yaklaşımdır.

Logoterapi

  • Hayata iyimserlik ve pozitif yaklaşım katar.
  • Kendine güveni arttırır ve kişiler arası ilişkileri geliştirir.
  • Zorluklarla mücadele etmek ve hatta onlardan kurtulmak için direnç ve güven inşa eder.
  • Gelişim için yeni ihtimalleri ve fırsatları görmelerini sağlar.
  • Danışanı ve uygulayıcıyı yeniden tazeleyerek biyo-psikososyal etkenler üzerindeki geleneksel bakış açısından öteye, anlam ve değerlerin boyutuna doğru götürür.
  • Danışanların bir olaya verilecek en yapıcı cevabı tanımalarına yardım eder.
  • Onlara güçsüz olmadıklarını, fakat özgürlüğe ve sorunların üstesinden gelme gücüne sahip olduklarını ve bunun oldukça tatmin edici ve anlamlı bir hayata neden olacağını öğretir.
Eğitim iki aşama şeklinde gerçekleştirilecektir; “Birinci aşama / Logoterapiye Giriş” LogoterapistErkan Kalem ve Logoterapist Özkan Kenarlı tarafından sunulacaktır. “İkinci aşama / Logoterapi Uygulayıcı Eğitimi” ABD Viktor Frankl Enstitü Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Theria Shantall ve Logoterapist / Süpervizor Dr. Batya Yaniger tarından sunulacaktır.
Sertifikasyon:   Eğitim sonunda gerekli çalışmaları bitiren katılımcılara, Viktor Frankl Enstitüsü’nden  (Merkez Teksas Amerika Birleşik Devletleri)  “Academic Associate in Viktor Frankl’s Logotherapy” sertifikası verilecektir.
Eğitim ile ilgili detaylara; https://www.cadempsikoloji.com/activities/uluslararasi-varoluscu-terapi linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Tarih

25 May 2019
Expired!

Zaman

Bütün Gün
Kategori